| Temiðkai þalias, solidþios apimties – toks yra vasarinis „Artumos“ numeris. Tradiciðkai, jis – dvigubas, mat þurnalo redakcija net ir visuotinio poilsio metu nenori palikti savo skaitytojø be krikðèioniðkø laisvalaikio skaitiniø. Ir be svarbiø Baþnyèios ávykiø – jau ávykusiø ir dar tik bûsimø – paminëjimo. Juk Kaune iðkilmingai atidengtas pal. Jono Pauliaus II paminklas! Be kitø dþiugiø naujienø, skyrelyje „Baþnyèios pulsas“ dþiaugiamasi Benedikto XVI-ojo kunigystës sukaktimi: ðtai jau 60 metø nuo tos dienos, kai kartu su vyresniuoju broliu Georgu jis priëmë kunigystës ðventimus (ðia proga – ir Šventojo Tëvo þodis ðeimoms, ið homilijos, pasakytos ð. m. birþelio 5 d. Zagrebe)…
O su kokiu bièiuliðku iðsiilgimu bei pagarba kun. Kæstutis Këvalas raðo apie ðviesaus atminimo kun. Arvydà Petrà Þygà… Jo In memoriam pavadintas þodþiais „Þmogus ne ið mûsø pasaulio“. Verta, gal net bûtina perskaityti ðiuos prisiminimus – kunigo akimis, apie ástabø kunigà, gyvenusá ne savais rûpesèiais, o tik pagalba þmonëms. Apie kiekvienà besikreipiantájá vis kartojusá: „Að negaliu jam nepadëti.“ Ryðkus rûpestis padëti, uoliai „gydyti, kaip Jëzus gydë“ skamba ir kun. Antano Saulaièio SJ þodþiuose. Kalbëdamas apie Baþnyèios kaip hierarchiðkos struktûros rûpestëlius, jis atlaidumu atmieðtà susirûpinimà adresuoja tiesiai dangun: raðo „laiðkà“ palaimintajam Jonui Pauliui II. Tebûnie kun. Antanas ne vienintelis, uþtarimo ir maloniø praðantis naujojo Baþnyèios palaimintojo!
Taip pat numeryje rasite visà reikalingà, su atlaidø lankymu susijusià informacijà. Apie liepos ir rugpjûèio mënesiais vyksianèius atlaidus ir pamaldø juose laikà bei intencijas, Palaimintojo Jurgio Matulaièio iðkilmingà minëjimà (liepos 9–17 d.) Marijampolëje – trumpai, bet tiksliai, su internetinëmis nuorodomis á organizacinius centrus. Redakcija nuoðirdþiai tikisi, kad vienoje vietoje pateikta informacija pagelbës ðeimoms planuojant dvasines iðvykas, o neryþtinguosius paskatins aktyvesniam dalyvavimui ir jungimuisi á bendrà maldà ðalies dvasinio sustiprëjimo ir gerovës vardan.
Dvigubojo numerio „Artumos“ virðelis – kaip visada – toks ne atsitiktinai. Ant jo, sodriai þalio fono aprëminti, puikuojasi Þemaièiø koplytstulpiai. Tai Mikalojaus Konstantino Èiurlionio 1909 m. kûrinys tempera ið Nacionalinio M. K. Èiurlionio muziejaus fondø. „Artuma“ þengia koja kojon su kultûra ir skuba priminti, jog UNESCO 2011-uosius visam pasauliui paskelbë Mikalojaus Konstantino Èiurlionio (1875–1911) metais. Redaktorë Vanda Ibianska, atsakingai paruoðusi jo biografijos pristatymà, reziumuoja: „Èiurlionis nepriklauso jokiai srovei ar pakraipai. Jis unikalus.“ Didþiausia jos rekomendacija skaitytojams – atsisakyti ásitikinimo, jog apie Èiurlioná visa jau þinome ir viskà matëme, – ir tiesiog dar kartà aplankyti jo vardo muziejø, ásigilinti á kûrybos palikimà, atrasti Èiurlioná sau.
Glaustai suminëti platø vasarinës „Artumos“ turiná – neáveikiamas uþdavinys. Taèiau kai kà paminëti tiesiog bûtina! Visø pirma, ieðkodamas pusiausvyros kalbëjime apie negatyvius ir pozityvius dalykus, ðásyk þurnalas siûlo atidþiau paþvelgti á tokias þmogaus (sukurto pagal Dievo paveikslà…) savybes kaip pavydas ir meilingumas. Vyr. redaktorius Darius Chmieliauskas pastebi, jog, kalbant apie dorybes, kartais sunku rasti tinkamø þodþiø. Tad koks dþiaugsmas, kad vaikai ir jaunimas jø në kiek nepristinga, – uþtenka paþvelgti á moksleiviø konkurso „Šeima tau – tavo gyvenimo pagrindas“ raðinius! Apie ðeimos politikos aktualijas taip pat kalba Algimantas Ramonas. Ypatingo aktualumo yra jaunø, tikëjimu deganèiø ðeimø interviu apie Josepho Kentenicho ðeimos pedagogikos akademijà, kurios nariai dalijasi: „taip gera santuokos kasdienybëje atpaþinti þenklus, ið kuriø gali suprasti, kas Dievo yra skirta tavo santuokai“, ir ragina visus, su ávairiomis problemomis susidurianèius sutuoktinius mokytis spræsti problemas poros viduje dvasingai ir vaisingai, dalyvauti ðios akademijos veikloje. O apie pavydo naðtà raðo Tomas Viluckas ir psichologë Zita Vasiliauskaitë. Akivaizdu: geriau nepavydëkime, nusiimkime ðá kankinantá neðulá nuo peèiø, ir tam labiausiai padës ðirdies paprastumas ir ðaltas protas: nors mums daþnai atrodo, kad kiti gauna ar pasiekia tai, ko nori, be didesniø pastangø, blaivus màstymas tà greit nuneigia.
Liepos / rugpjûèio „Artumoje“ nuskamba ir daugiau pozityviø raginimø: atrasti vaisingumo paslaptá; perprasti savo maþuosius, beauganèius „kodëlèius“ ir nenuoramas, dovanoti jiems paþinimo dþiaugsmà; atpaþinti pavydà kaip gajausiai paplitusá gyvenimo dþiaugsmo prieðà ir iðrauti já ið savo ðirdþiø, kad, kaip ávardija kun. Danielius Dikevièius, galëtume meilingai dþiaugtis su besidþiaugianèiaisiais… Priimkime ðá kvietimà. O atsisveikindama iki rugsëjo, redakcija linki savo skaitytojams gero poilsio ir graþiø savaitgaliø – Vieðpaties artumo ir… skaisèios saulës ðviesoje!
Rûta LAZAUSKAITË |